Bugun...ANADOLU’DA KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN NE CEVHERLER VAR
Tarih: 05-07-2023 10:48:12 Güncelleme: 05-07-2023 11:03:12 + -


“İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya, Bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya.” Diyor filozof Şair Necip Fazıl. İnsan geçmişinden geleceğine akıp giden bir su gibidir.


ANADOLU’DA KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN NE CEVHERLER VAR

ANADOLU’DA KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN NE CEVHERLER VAR

“İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya, Bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya.” Diyor filozof Şair Necip Fazıl. İnsan geçmişinden geleceğine akıp giden bir su gibidir. Kafasını vurmadığı taş, bedenini sarsmayan köşe kalmamıştır. Kıvrılıp akan su gibi hayatın er türlü derdini tasasını görür ama sonunda menzile ulaşır. Bu menzil su için bir göl, bir deniz ya da okyanus olabilir; insan için hayallerinin kızılelmasıdır. Hayat ilk kaynağından itibaren her insan için farklı imkânlar sunar. Nil nehri ayrı bir coğrafyada, Fırat nehri ayrı bir coğrafyada nazlı akışını menzilinde tamamlar. İşçi bir babanın mahzun çocuğu olarak dünyaya gelirsiniz, kader ve takdir edilen ile yaşar gidersiniz. Bazen hayatı kabullenir, başınızı önünüze eğer ve kendi halinizde yaşarsınız. Bu yaşam doğduğunuz yere, kültüre, örfe, dine göre değişir. Siz istemeseniz de tüm bunlardan etkilenirsiniz. Duygu dünyanız, iş imkânlarınız, din ve hayata bakışınız buna göre şekillenir. Bazen de kendinizi yenilemek ihtiyacı duyarsınız. Bazı yetenekleriniz fark edilir, farklılıklarınız belirginleşir ve imkânlar sizin lehinizde gelişir. Bu daha çok takındığınız tutumunuza bağlıdır.

 

Dün bir genç ile tanışma durumunda olduk. Bilindiği üzere MERDER Spor Kulübü kurulalı üç ay oldu. Spor faaliyetlerine mütevazı bir giriş ile başlayan kulüp amatör kulvarda yarışmalara katılmak üzere öncelikle “bilek güreşi” alanına birkaç sporcu ile işe başlamış durumda. Bilek güreşinde kilosunda Türkiye şampiyonu olmuş ve daha sonra kendini geliştirerek Bilek güreşi hakemliği sertifikası da almış olan Bilek Güreşi hakemi Türkiye şampiyonu Faik ÇEÇAN ile tanışma fırsatımız oldu.

MERDER Spor Kulübünde bilek güreşi ile ilgili gençlerimize bilgi veren Faik ÇEÇAN, gençlerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Yaklaşık bir saat boyunca gençlere bilek güreşinin inceliklerini anlatan ve peşi sıra gençlerle gösteri amaçlı bilek güreşi yapan Faik ÇEÇAN, hayatın olduğu gibi kabullenilip yaşanması veya hayata bilek gücü ile asılıp yeniden yaşam stilleri geliştirme hususunda insan zihninin pasif kalmayıp yeni şekillere açık olması gerektiği hakkında çarpıcı hayat dersleri de verdi. İşçi bir babanın işçi oğlu olarak Urfa’mızın hamaratlığı unutmuş ev hanımlarına yemek pişirmek de dâhil ekmek pişiren fırınlarının birinde işçi olarak çalışırken kendi fırınını açan ve hayata fırıncı olarak devam eden Faik ÇEÇAN, aynı zamanda keşfettiği bilek gücünü, bilek güreşinde etkinlik ve çalışmalara katılarak geliştirip Türkiye şampiyonu olacak kadar da azimli biri. Güreşmekle de kalmayıp kendini geliştirerek bilek güreşi hakemliği sertifikası da almayı başaracak kadar da azimli. Spordan para kazanmıyor ama spor ile hayata bambaşka bir pencereden daha canlı, daha güzel bakıyor.

 

Spor insana gerçekten ahlaki ve insani davranışlar da kazandırıyor. Mütevazı ve sevecen olmak, güzel huylu ve dost canlısı olmak güzel bir insanda görülen güzel davranışlar. Spor sizi bedensel olarak geliştirdiği kadar ahlaken de değiştirmiyorsa bilin ki yaptığınız sporda bir eksiklik vardır. Faik ÇEÇAN kardeşimiz güzel bir sporcu insan olarak örnek davranış sergileyerek gençlerimizin kalbini fethetmiştir. Kendisini candan tebrik ediyoruz. Bu güzel insanın MERDER Spor Kulübü saflarına katmakla büyük şeref duyuyoruz. Başarılarının daim olmasını dileriz.

Amatör spor kulüplerinin bu nedenle değeri büyüktür. Spor kulüpleri, Anadolu’da nice keşfedilmeyi bekleyen gencin keşfedilerek spor faaliyetlerine katılmasının sağlanması bakımından önemlidir.

MERDER Spor Kulübü

05.07.2023


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI