Bugun...GENÇLİĞİNE SAHİP ÇIK
Tarih: 12-12-2019 13:06:00 Güncelleme: 18-12-2019 12:02:00 + -


Bir nesil elden gidiyor, kimse farkında değil. İnsanlar umursamaz olmuşlar.


GENÇLİĞİNE SAHİP ÇIK

GENÇLİĞİNE SAHİP ÇIK

UYUSTURUCUYA “HAYIRDA” YENİ DÖNEM MERDER İLE BAŞLIYOR

Bir nesil elden gidiyor, kimse farkında değil. İnsanlar umursamaz olmuşlar. Her park ve bahçelerde bir ağaç altına pineklenmiş uyuşturucu çeken genç fidanlar çürürken emniyet, muhtarlar, öğretmenler, valilik ve sivil toplum kuruluşları ve anne babaların çok daha fazla gayret göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Toplum, topyekûn hareket ederek bu zehir tacirlerini, çocuklarımıza zarar veren tutum ve davranışlardan alıkoyabilir.

Bu çocuklar kimin, nereden geldiler, nereye gidiyorlar. Terör ile mücadelede olduğu gibi yeni bir strateji geliştirilmeli ve uyuşturucu satıcıları inlerinde tespit edilerek yakalanmalı ve bunlara kanunlarda belirtilen en ağır cezalar verilmelidir. Para kazanma uğruna bir nesli yok etmek isteyen bu sapkınların deşifre edilmesi, cezalandırılması, tecrit edilmesi sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir nesil için gereklidir.

Şanlıurfa’nın, yeşil Urfa kampanyasında olduğu gibi, “uyuşturucuya hayır” kampanyasına ihtiyacı var; hem de su gibi, hava gibi. Ortada kaybolmak üzere olan bir nesil var. Özellikle kırsal kesimlerde, hem okullardaki disiplin yönetmeliğinden kaynaklı otorite boşluğu, hem ailelerin çocuklarına yeterli ilgi ve alakayı göstermemesi, takip ve kontrol etmemesinden kaynaklı duyarsızlığı, hem emniyetin kanunlardaki açıklardan kaynaklı yakalanan faillerin daha mahkemeye gitmeden salıverilmesinden kaynaklı moral bozukluğu, hem de toplumun nemelazımcılığı gelecek için iyi hayaller kurmamızı engelliyor.

Genç dimağları zehirleyenlerin, kanunlarda belirtilen en ağır cezaları almalarını sağlamak ve ceza kanununda gerekli değişikliklerin yapılması, toplumda hassasiyet oluşturmak için kamuoyu oluşturulması gerekir. Tüm bunlar için o zaman hadi hep birlikte yeni bir mücadeleye başlayalım, çevremizde gördüğümüz her kusuru yetkilere bildirelim. Yeni bir uyuşturucu imha timi dairesi kuralım. Bu dairenin bir ferdi de biz olalım.

Uyuşturucuyu üreten, hazırlayan, satan, satılmasını kolaylaştıran, içilmesine göz yuman kim varsa tespiti ve bunlarla mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi için öneri ve görüş geliştirilmesi ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olunması gerekir. Bu herkesin vatandaşlık görevi olduğu kadar inancımızın da gereğidir.

***********

Bazı illerimizin emniyet müdürlüklerinde whatsapp Uyuşturucu İhbar Hattı Kurulmuştur. Bu yolla vatandaşlar anlık görüntülerle ihbar ve şikâyetlerini emniyet müdürlüğüne ulaştırabiliyorlar. İlimizde de böyle bir hatta ihtiyaç var. Vatandaş ve devlet el ele verdiği zaman ancak bu amansız illet ile baş edilebilir. Güçlü ve kendine yeten bir Türkiye için sağlıklı bir nesle ihtiyaç var. Aslında her biri, imkân verildiğinde kendine has özellikleri ile, bir ilim irfan abidesi olacak gençlerimiz varken nasıl oluyor da neslin elden gitmesine göz yumuyoruz. Ey okulda öretmenler, sokakta esnaf, evrede anne baba, yolda arkadaş, güvenlikte emniyet haydi hayata duyarlılığımız bir tık daha arttıralım. Nerede görürsek görelim mutlak gençlerin yanlış hal ve hareketlerine müdahale edelim. “Bana ne” demeyelim.

MER-DER olarak tüm gençler bizim diyoruz ve gençlere sahip çıkma konusunda bir seferberlik başlatıyoruz. Allah için, gençlerimize sahip çıkalım. Eğitimleri ile, ahlakları ile, aile ve toplumsal davranışları ile yakından ilgilenelim.

Bu gençler bizim geleceğimizdir.

Geleceğimize sahip çıkalım.

Ey Genç!

“Beni;

Annem sevsin,

Babam sevsin

Arkadaşlarım sevsin,

Akrabalarım sevsin,

Toplumda iyi bir yerim olsun,

Okulda namım, çarşıda fiyakam olsun.” diyorsan, “ uyuşturucuya hayır!”

Bu konuda neler yapılabilir?

 1. Okullarda veli toplantıları yapıldığı gün uzmanlar davet edilerek seminer verilebilir.
 2. Okul çevresinde bulunan alış veriş yerleri ve çalışanları emniyet ve gönüllüler tarafından takip altına alınabilir.
 3. Kırmızı reçete ile satılan ilaçların nerelere gittiği takip edilmeli.
 4. Çalıntı mal satanlar takip edilmeli ve onlara mal temin edenlerin sattıkları malların paralarını ne amaçlara nerelerde harcadığı takip edilmeli.
 5. whatsApp ihbar hattı kurulmalı ve her vatandaş bir hafiye gibi küçük bir uygulama ile emniyete ortaya çıkan usulsüzlüğü bildirebilmeli.
 6. Okullarda öğretmenler tarafından sık sık kontroller yapılmalı ve ortaya çıkan suç unsurları tespit edilerek, bunlara kaynaklık edenlerin tespiti sağlanmalıdır.
 7. Satıcı ve alıcı olması muhtemel kişiler takibe alınmalıdır.
 8. Uyuşturucu satan ve alanları şikâyet eden, yakalanmasını sağlayanların gizli tanık olması ve deşifre edilmemesi gerekir.
 9. Her türlü iletişim aracında uyuşturucu reklamının yapılmasına sebep olan kişilerin tespiti ve cezalandırılmasının sağlanması gerekir.
 10. İnternet aracılığı ile satış yapanların takiplerinin yapılması gerekir.
 11. Gençleri zehirleyenlerin mutlaka en ağır cezaya çarptırılması gerekir.

MER-DER

Aralık 2019
Editör: Hüseyin KAYAFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI