Bugun...HER SALI MERDERDEYİZ
Tarih: 17-11-2023 09:27:47 Güncelleme: 17-11-2023 09:36:47 + -


Bir Salı aklınızdan şöyle bir düşünce geçsin: Bugün MER-DER’e gideyim, gençlerle tanışayım ve onlara moral vereyim.


HER SALI MERDERDEYİZ

MER-DER SALI TOPLANTILARINA DAVET

Öyle inanıyoruz ki Allah adının geçmediği toplantılarda, meclislerde hayır ve bereket olmaz, olumlu bir sonuç çıkmaz. Allah kelamı her şeyin başında gelir ve her şey onunla biter. Allah yerlerin ve göklerin sahibidir, her şeyi görür duyar ve bilir. Bu nedenledir ki, her salı, toplantılarımızda mutlaka Allah kelamı ve peygamber sünnetinden bahsedilir ve hadisler okunur.

Allah’ın kelamı ile başlanan toplantılarda huzur olur ve o topluluk sükûn içinde bulunur.

Dün akşam da aynen öyle oldu (14.11.2023). Allah ve peygamberi anıldıktan sonra istişareler yapıldı. Eğitim alanında derneğimizin yaptığı, yapabileceği çalışmalar konuşuldu. Burs çalışmaları, burs alan öğrencilerin durumu, eğitimlerinde başka yapılabilecek katkılar ve okul sonrası gelecekleri konuşuldu. Köy okullarımızda verilen eğitimlerde okul ve öğretmenlere dernek olarak nasıl destek olunabileceği, spor kulübümüzün faaliyetleri görüşüldü.

Her Salı olduğu gibi bu Salı da kitap okuma seansları yapıldı. Kitap okumak alışkanlıktır, zevktir,  aşktır. Bu aşkın tüm gençlerimize aşılanması gerekir. Bunun için örnek olmak zorundayız. Biz okumasak gençler hiç okumaz. Bu nedenle biz de okuma kervanında yer alıyoruz. Her Salı en az yarım saat okuma ve kitap sohbetleri ile zaman geçirmeyi bir amaç olarak benimsemişizdir.

Hayata yepyeni bir anlam katan manevi aydınlanmanın yanında gerek dünya gerek milli klasikleri okuyarak, okuduklarımızı tanıtarak okuma saatlerimizi en iyi şekilde değerlendirme yoluna gidiyoruz. Her buluşma, yeni bir düşünce akışının, yeni hayaller ve umut ile yeni duygu ve düşünceleri ortaya çıkardığı değerli bir andır. Sevgi karşılıksız alının kitaplardan, bilgi derinlemesine işlenir. İstişare ile oturur yerine öğrenilenler.

Bu toplantılar ile Akrabala üzerindeki adeta uykuya dalmışlığa sebep olan tükenmişlik hissini barındıran koyu bulutlar kaybolacak ve aydınlık bir sema ile karşılaşan gözleri yeni açılmış bir parlak geleceğe bakarak aydınlanacaktır.

Ve biz ayet ve hadisler ışığında kişilerin kendilerine nasıl davranılmasını isteniyorsa kendilerinin de başkalarına aynı davranışı göstermesi gerektiğine inanarak hareket ediyoruz. Bu nedenledir ki, toplantılarımızda gönlümüze işlenen ve herkesin de gönlüne işlemesini istediğimiz şu sözlerle sesleniriz: “Gönül, sen öyle yaşamayı seçmelisin ki, senin şahsında güzelliklerin örneği çoğalsın. Sakın dünyanın mikrobu olmayı, kötü kokusu olmayı deneme, dilinde diken olmasın, ayıkla tüm dikenli sözleri. Gözlerine ve diline şefkat, merhamet ve nezaket kurallarını ezberlet, bir hoşgörü ırmağı olmaya çalış yaşadıkça. Sende serinlemek isteyenleri boğma. Hayat bir sınav dünyasıdır, aklından hiç çıkarma. Yüce Sanatkar’ın senden istediklerini duyarak, bilerek ve kendini sorgulayarak yaşamaya çalış.”(Ahmet Günbay Yıldız, Issız Evin Kedisi romanından)

MER-DER’i manevi aydınlığa giden yolda bir mektep, maddi kazanca giden yolda bir rehber, insanlığa giden yolda bir yoldaş olarak düşünüyoruz. Bu nedenledir ki burada sohbetler temiz ve samimi, niyet ve temenniler güzel, hedefler açık ve umutlar tükenmez.

Tüm akrabalarımızı, uzun kış gecelerinin Salı akşamlarını MER-DER aile sohbetleri ile doldurmaya, davet edeceğimiz çok değerli akrabalarımızla tanışmaya ve hemhal olmaya sevgi ve muhabbet ile toplanmaya çağırıyoruz. MER-DER’in yaptıklarını ve yapamadıklarını, yapmak istediklerini konuşmaya, bize manevi destek vererek ufkumuzu yeni çalışmalara yöneltmemize destek olmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki, birlikten kuvvet doğar.

Üç yıldır gelenek haline getirdiğimiz üniversitede okuyan genç kardeşlerimize burs verme faaliyetimize bu yıl da devam ettik. Burs vermek üzere derneğimize katkı sunan çok değerli akrabalarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Eğitim geleceğimize yapılan en iyi yatırımdır. Gençlerimiz okudukça, kabiliyetlerini geliştirdikçe kendine, ailesine, aşiretine, memleketine ve devletine daha yararlı insan olacaktır.  2007 yılından beri gençlere yönelik eğitim faaliyetleri yapan MER-DER devletimizin de katkıları ile sunulan gençlik eğitimleri projeleri ile şimdiye kadar yaklaşık beş bin gencimize dokunma fırsatı bulmuştur.

Her fırsatta gençlere eğitimlerini tamamlayarak kabiliyetleri ölçüsünde yüksek hedefler belirleyerek projeler üretmeleri hususunda tembihlerde bulunmaya ve bize danışan, istişare eden gençlerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Elimizden hiçbir şey gelmese de moral vererek umut aşılamaya çalışıyoruz.

Akrabalarımızın desteğini daha çok görmeyi arzu ediyoruz. En iyi destek, zaman zaman Salı toplantılarına katılarak akrabalar arasından tanışıklığın artmasını sağlamakla olacaktır. Bu nedenle tüm akrabalarımızı menfaatsiz ve içten hesapsız Salı toplantılarına, tanışmaya, kaynaşmaya, muhabbete ve sevgi çemberine bekliyoruz.

Bir Salı aklınızdan şöyle bir düşünce geçsin: Bugün MER-DER’e gideyim, gençlerle tanışayım ve onlara moral vereyim.

Not: Ara ara, http://www.mer-der.org.tr/ sitemizi ziyaret etmeyi unutmayalım.

17.11.2023

Hüseyin KAYA

MER-DER Yönetim Kurulu Adına

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI