Bugun...KARAKOYUN MELER GELİR
Tarih: 20-03-2023 11:18:19 Güncelleme: 20-03-2023 11:29:19 + -


Tedbir ve tevekkül kaçınılmazdır.


KARAKOYUN MELER GELİR

KARAKOYUN MELER GELİR

Karakoyun deresini nazlı akışı ile hatırlarım. Yıllar su gibi geçip giderken birçok şeyi de beraberinde götürdü. Özellikle de Allah’a olan bağlılığımız ve tabiata olan saygımız. Hepsi ya kayboldu ya da önemsiz bir değere düştü.

Karakoyun deresi yetmişli yıllarda direkliden kaynayan tertemiz tatlı suyu ile nazlı nazlı akıp hızmalı köprünün altından süzülerek Samsat kapıdan köprübaşına doğru akarken memleketin sıcak havasının bir nebze olsun serinleten bir özelliği vardı. Bu su, aynı zamanda Eyyübiye semtinde Harrankapı çıkışında sebze yetiştiren çiftçilerimizin hayat kaynağıydı.

Tertemiz akan Karakoyun deresi yazın biz çocukların ve geçlerin serinlemek için koştuğu birkaç havuzluk bölgesel yerleri ile hayat bulduğumuz memleketin en güzel mesire yerlerinden idi. Henüz hiçbir yerleşim yerinin olmadığı, suyun salına salına istediği taraftan aktığı ve geniş bir havzasının olduğu, kadınların yazın çullarını, yünlerini yıkadığı tertemiz bir dere idi. Kışın taşkınlıklar yapar ama kimseye zarar vermezdi. Nitekim insanlar henüz derenin yaşam alanına müdahale etmemişti. Belki yüz metrelik bir geniş alana yayılırdı. Suyu tertemiz ve berraktı.

Sonra insanlar çoğaldılar. Evler, yollar, köprüler yaptılar, derken Karakoyun’un dibine kadar geldiler. Saygısızca derenin mülküne el koydular. Kanatlarının kırdılar, sınırlarını daralttılar. Dere bir süre dayandı, sabretti. İnsanların kendisine saygı duymasını bekledi. Karakoyun senelerce sessiz ve derinden akıp geldi. Seneler su gibi akıp gitti. Gittikçe derenin alanı daraltıldı. Akıl sahibi akılsız yöneticilerin hoşgörüsü ile derenin dibine kadar gelen doyumsuz insanlar, evler yaptılar canlarını hiçe sayarak. Karakoyun zaman zaman kızdı, kendini ufak bir öfke ile gösterdi; ufak taşkınlıklar yaptı, insanlar anlamadılar.

Şimdi ne oldu? Karakoyun da Cavsak da Akpiyar da gazaba geldi. Kendi mülklerini geri istediler, öç aldılar ve masum insanların canlarını aldılar. 16 can aramızdan derelerin öfkesine kapılarak ayrılırken şimdi kime, neye öfke duyalım? Sınırlarını daralttığımız derelere mi; derelerin normal akışını, kışını yazını, karını yağmurunu hesaba almayan yerel yönetimlere mi kızalım? Kimi cezalandıralım? Giden canlara mı yanalım, kaybolan mallara mı yanalım, sele kapılan hayallere mi yanalım? Şimdi umut ediyoruz ki, bizi bir türlü anlamayan, Allah’ın yarattığı kâinatın düzenini bozmaya çalışan, tabiata meydan okuyan metalik kafa değişsin ve böylece tabiat ve insan sevgi ile kucak kucağa birlikte yaşasın. Tedbir ve tevekkül kaçınılmazdır.

20.03.2023

Hüseyin KAYA


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI