Bugun...MER-DER 2023 İŞTİŞARE TOPLANTISI
Tarih: 06-12-2023 15:41:06 + -


BİRLİĞİN VE KARDEŞLİĞİN TEK YOLU FERAGATTİR.


MER-DER 2023 İŞTİŞARE TOPLANTISI

Mersaviler İstişare Toplantısı Sonuç Bildirisi – 04 Aralık 2023

2024 yılı mahalli seçimler yaklaşırken Şanlıurfa’nın en büyük aşiretlerinden olan Mersaviler istişare toplantısında buluştu. Aşiretin ileri gelenleri, bürokratları ve iş adamları bir araya gelerek yaklaşan mahalli seçimlerde takip edilecek stratejiler hakkında görüş alış verişinde bulundular.

Toplantı oldukça verimli geçti. Hemen hemen herkesin söz aldığı toplantıda Mersavilerin daha önceki yıllarda takip ettiği siyasi anlayış ve tercih ettikleri partiler ile gelecek seçimde yapacakları tercihler masaya yatırılarak detaylı bir şekilde tartışıldı. Akrabalar arasında siyasi fikir ayrılıklarının olması Mersavilerin arasında soğuk rüzgârların esmesine sebep olmayıp tam tersine sosyal, siyasi, eğitim ve ekonomik alanlarda daha güçlü bir iş birliğine sebep olmaktadır. Bu doğrultuda yapılan istişare toplantısında fevkalade güzel fikirler ve olumlu sonuçlar ortaya çıkmış ve toplantı neticesinde siyasi, ekonomik, sosyal ve eğitim alanlarında takip edilecek yollar ayrıntılı olarak masaya yatırılmıştır.

MER-DER Başkanı Sayın Sadık YETİM ve Mehmet Ali ESKİLER yönetimindeki toplantıda yapılan konuşmalarda genel kanaat, akrabalar arasından birlik ve beraberliğin sağlanması, yardımlaşmanın yeterli seviyede olması için gerekli çalışmaların devam etmesi oldu.

Dr. Sadık YETİM aşiretin tamamının olumlu bulduğu ve takdir ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Değerli akrabalarımız, öncelikle siz değerli akrabalarımızın davetimizi kabul ederek istişare toplantımızı teşriflerinden dolayı sizlere tek tek teşekkür ediyorum. Toplantımızın maddi giderlerini karşılayan ve böyle temiz ve güzel bir ortamda birlikte olmamıza vesile olan Tayyar YETİM ve organizede yer alan kardeşlerimiz Mehmet Ali  ESKİLER ve Hüseyin KAYA’ya ayrıca teşekkür ediyorum.

Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

MER-DER 2007’de kurulduğundan beri akrabalarımız ile ilgili “neler yapabiliriz” düşüncesi ile hareket ederek sürekli birlik, beraberlik eğitim ve sosyal alanda projeler geliştirerek ve her ortamda Mersavilerin adını yücelterek çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımız neticesinde çok şey hayal ettik fakat gerek bazı akrabalarımızın olumsuz tavırları ve gerekse henüz kurumsallaşmanın akrabalarımız tarafından tam anlaşılamaması sebebiyle çalışmalarımızda istediğimiz seviyeye gelemedik. Buna rağmen,

 1. Geçen süre içinde eğitim projeleri ile beş yıl tamamı ücretsiz ve yüzde doksanı akrabalarımızın çocukları olan MER-DER ETÜT MERKEZİ adı ile üniversite hazırlık kursları düzenledik. Bu kurslardan yaklaşık 2 bin öğrenci faydalandı.
 2. 2007 yılında yapılan sivil anayasa çalışmalarında derneğimiz TBMM başkanlığına sivilleşme kapsamında tam anayasa metni sunmuştur.
 3. Ramazan aylarında ihtiyaç sahibi akrabalarımıza ulaşarak çeşitli yardımlar yapıldı.
 4. MER-DER Kitap Kahve Projesi ile öğrencilere kitap okuma salonu hazırlandı ve 1250 kitap temin edildi. Her Salı dernekte bu konuda okuma çalışmaları yapılmaktadır.
 5. Ekonomik çalışmalar ile ilgili rehberlik çalışmaları yapılmaktadır.
 6. Mersavileri tarihsel, kültürel, ekonomik ve eğitim açısından anlatan ŞANLIURFA’NIN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN MERSAVİLER adlı kitabı yayınlanmıştır.
 7. Bölgenin fıstık kalitesini artırmak için bir hizmet olması bakımından FISTIKÇININ REHBER KİTABI adlı bir kitap hazırlanarak bastırılmış ve ücretsiz dağıtılmıştır.
 8. 2021,2022,2023 yıllarında her yıl artan sayılarda üniversitede okuyan öğrencilerimize burs verilmiştir.
 9. 2015 yılında Sayburç köyümüz ile Bozova arasındaki bağlantı yolunun her iki tarafına Şanlıurfa’yı yeşillendirme projesi kapsamında bir proje geliştirerek yaklaşık 13 bin ağaç ekilmesini sağladık.
 10. Küçükalanlı köyünde sekiz derslikli taşıma merkezi kapsamında bir okul yapılması için girişimde bulunduk ve bu konuda başarılı olduk.
 11. Köylerimizdeki okulların yenilenmesinde akrabalarımız olan iş adamları ile görüşerek okuldaki eksiklerin tamamlanmasını sağladık.
 12. Her alanda iş insanlarımızın proje geliştirmesini teşvik ettik.

MER-DER her zaman her ortamda kesinlikle siyasetten uzak olduğunu açık yüreklikle söyleyen ve bu hususta hassas olan bir dernek. Siyaset herkesin kendi tercihidir. Herkes kendi siyaset yolunda özgürce gidebilir ama dernekte siyaset tartışılmaz. Çünkü siyasetin konuşulduğu ortamda birlik sağlanmaz. Her toplumda mutlaka farklı siyasi görüşte olan insanlar olabilir. Biz bunu tartışmayız. Kimseyi siyasi görüşlerimize çekmeye çalışmayız. Kimseyi de siyasi görüşlerinden dolayı kınamayız.

Sözün burasında şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum:

Değerli Mersavi siyaset erbabı akrabalarımız, kimseyi ötekileştirmeden muhabbet ile gönüllere dokunarak akrabalarınız ile sıkı bir diyaloğa girmelidir. Farklı siyasi düşüncede farklı siyasi partiler bünyesinde yarışan birer nefer olunsa bile hiçbir zaman birbirinizin eksiklerini ve hatalarını gündeme getirerek yarışmaya kalkışmamalıdır. Kendi yeteneklerimizi, başarı kriterlerimizi ve projelerimizi gündeme getirerek fark oluşturmaya çalışmalıyız yeni yılda yeni bir seçime giderken fırsatları değerlendiremezsek, yaklaşık 100 bin Mersavi’nin gönül tellerini incitmiş olacağız. Unutmayalım ki, bizim buralarda partilerin aday tercihlerinde arkasında güçlü bir oy potansiyeli olmayanlar pek hesaba alınmaz. Oy toplayacak bir gücünüz yoksa ağzınızla kuş tutsanız, yedi düvele meydan okuyan yedi üniversite bitirmiş üstün yetenekli de olsanız, siyaset sizi posaya çevirir. Urfa siyaseti kirli yalan oyunları ile dizayn edilir. Herkes birbirini seven gizli düşmandır. Uyanık olunmalı ve kimsenin ayak oyunlarına gelinmemelidir.

Memleket siyasetinde mutlaka olunması gerektiğini de savunuyouz. Akrabalarımızın başkasının istetmesi gibi davranmasını istemiyoruz. Biz bu kutsal topraklarda yüz yıllardır varız ve artık kör talihin bizim de yüzümüze gülmesini bekliyoruz. Bunun için siyaset adamlarımızın partilerde aday gösterilmesi durumunda mutlaka toplu bir şekilde desteklemesi gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde bizimle adeta alay edercesine gözümüzün içine bakıp her zamanki klişe cümlelerle oy isteyenlere; “Bizim sizin palavra taahhütlerinize tahammülümüz yok, güle güle!” dememiz gerekir.

Bugün çok değerli bulduğumuz bu özel toplantı anda tüm akrabalarıma söz vermek ve fikirlerini almak istiyoruz. Her fikir bizim için değerlidir. Toplantı boyunca söz isteyen arkadaşlarımıza süresi iki ya da en fazla üç dakikayı geçmeyecek şekilde konuşma hakkı vereceğiz. Herkes fikrini özgürce söyleyebilir. Tek isteğimiz kimsenin bu toplantıdan incinmemesidir. Şunun özellikle bilinmesini isteri ki bu toplantı kimseye karşı, kimseye rağmen yapılmamaktadır. Bizim MER-DER olarak tek isteğimiz akrabalarımıza faydalı olmaktır.

Zaman zaman yaptığımız tanışma ve istişare toplantıları neticesinde Mersavi akrabalarımızın birbirine karşı muhabbeti ve teveccühünün artarak devam etmesi bizleri son derece memnun etmiştir. Gün geçtikçe birlik halkasının sayılarını arttırmak için gayretlerimiz devam ediyor.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz:

Gelin birlik olalım, bu dünya kimseye kalmaz. Ardımızda hoş bir seda bırakalım. Kulaklarda yankılandıkça adımız, kalpten gelen rahmet duaları ile anılalım. Allah Mersavi akrabalığımızı daim etsin, birlik ve beraberliğimizi korusun ve her iki cihanda hayırlar versin.”

Başkanın açış konuşmasından sonra toplantıya katılan tüm akrabalarımız söz almış ve toplantıdan duyulan memnuniyet dışında aşiretin geleceği ve birlik beraberlik ve kardeşlik vurgusu ile fikirlerini açık yüreklilikle beyan etmişlerdir.

Toplantı neticesinde konuşmalardan hareketle çıkan sonuçlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

 1. Mersavilerin her zamanki saflıkta olmadıkları, gizli ajandalardaki oyunların farkında olduğu ve bu sefer kesinlikle oyuna ve her türlü aldatmaya gelmeyeceği değerli dostlarımızın bire bir görüşerek yaptıkları anketlerle çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır.
 2. Akrabalarımızdan her hangi biri partilerin başkan adayı listesinde olmaması durumunda toplu olmasa bile yüzde doksan nispetinde oylar, parti seçiminde yer değiştirecektir. Yani hiçbir parti Mersavi oylarını çantada keklik gibi görmesin.
 3. Kişisel hırsın, iyilik fırtınasının önünde bir sete dönüşmemelidir.
 4. Mersaviler, bu vatan ve bayrak için namus ve şereften ödün vermeden dürüst olarak nelerin yapılabileceğini göstermek için siyasete girmelidir.
 5. Şehrimizin 100 binden fazla nüfusu ile en kalabalık aşiretlerinin başında gelen Mersavilerin, bölgede yok kabul edilen, silik bir aşiret durumunda sadece oy avcılığı için görülmesi Mersavileri derinden incitiyor. Bu incinmişlik siyaseten bir akrabalarımızın yok kabul edilmesi durumunda topluca siyasi tercihlerin yer değiştirmesine de sebep olacaktır.
 6. Siyaset uzun soluklu bir iştir. Siyasetle ilgilenen akrabalarımız sabırlı ve azimli olmalı, çalışmalarını kararlılıkla devam ettirmelidir.
 7. Siyaset aynı zamanda insan kazanma sanatıdır. Adil, demokrat, insancıl bir bakış açısı ve sevgi ve muhabbet ile tüm insanlar kucaklanmalıdır.
 8. Devletin herhangi bir kademesinde görev yapan akrabalarımız hak ve hukuktan uzaklaşmadan adil olarak tüm topluma örnek olacak tavırlar sergilemelidir.
 9. İyilikte yarışan iyi insanlar topluluğu olarak hem akrabalar hem de tüm toplumu gözeten iyilik hareketleri devam ettirilmelidir.
 10. Herkes, samimi ve içten hem akrabalarına sahip çıkma hususunda hem de dernek faaliyetlerinin en güzel şekilde yürümesi hususunda tam bir fikir birliği ve akrabalık dayanışması göstermelidir.
 11. MER-DER gerçek bir akrabalık ve birlik bilinci ile kurulmuş bir dernek olarak tüm akrabalarımızın birbirine karşı menfaatsiz dayanışmasını sağlamak üzere çalışmalarına devam etmelidir.
 12. Akrabalık ve sosyal ve kültürel alanda yaptığı çalımalar ile ne kadar önemli ve değerli olduğunu geçen 15 yıl içinde ispat eden MER-DER’e maddi destek sağlamak hususunda akrabalarımız hiçbir tereddütte kalmadan yardım yapmalıdır.
 13. Uzlaşmazlık konularında akrabalar dernek merkezinde görüşmeler yapılmak, istişarelerde bulunmak ve bir karar verilmek üzere MER-DER’e gelebilmelidir.
 14. Dernek uzlaşmazlık ve anlaşmazlık konularında insani değerleri gözeterek çözümler üretebilmelidir.
 15. Dernek tüm akrabalarımızın en rahat şekilde ve izin almadan gelebileceği bir yerdir. Bunun tüm akrabalara anlatılması gerekir.
 16. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, muhtarlıklar ve oda başkanlıklarında hak ve hukuk gözeten, ahlaklı ve mütedeyyin akrabalar desteklenmelidir.
 17. İstişare bir rahmet kapısıdır. İstişareler periyodik olarak devam etmelidir.
 18. Dernek için daha geniş ve çok amaçlı alanları olan ferah bir yer oluşturulması için çalışılmalıdır.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI