Bugun...MERSAVİLER 2 KİTABINA KATKI ÇAĞRISI
Tarih: 24-11-2022 16:24:14 Güncelleme: 25-11-2022 08:53:14 + -


Halk dilinden halkın edebiyatını toplayıp halkın kalıcı edebi eserlerini ortaya çıkarmak istiyoruz.


MERSAVİLER 2 KİTABINA KATKI ÇAĞRISI

MERSAVİLER 2 KİTABINA KATKI ÇAĞRISI

Nice sözler söylemiş bu dünyada akılda kalan ya da silinip giden. Kimi sözler dilden dile dolaşmış “Söz uçar yazı kalır” dercesine. Kimi name olmuş, fıkra oluş, hikâye olmuş, darb-ı mesel olmuş dillerde nesilden nesle aktarılmış. Son söyleyenler de gidince o güzelim imbikken süzülmüş bal misali tatlı ve etkili sözler kayboluvermiş bir bir. Söze ne gerek var hal dilinden anlayana. Nesiller her geçen zaman içinde yeni birtakım teknolojik gelişmelerin de etkisiyle sözün özünden uzaklaşmış, tatlı dilin etkisini bırakmış ve görsel birtakım uygulamalara takılarak atasından dedesinden duyduklarını bir tarafa bırakıp kendini de milletini de değersizleştirmiştir. Bu nedenledir ki sözü kalıcı hale getirmek, örfün, âdetin, gelenek ve göreneklerin yok olmasını engellemek veya en azından geciktirmek için halkın dilinden halkın kalbine inecek ve kalıcılık sağlayacak bir çalışma içine girmiş bulunuyoruz. Halk dilinden halkın edebiyatını toplayıp halkın kalıcı edebi eserlerini ortaya çıkarmak istiyoruz.

Dilinde söz, gönlünde aşk olan kıymetli aile büyüklerimizin bizimle iş birliğine girerek sözden yazıya çalışmamıza destek vermesini bekliyoruz. Kültürler ölmesin ve özümüz kaybolmasın diye, dildeki canlı halk kültürümüzü yazılı hale getirmektir tek gayemiz. Bu yolda tüm MERDER camiasından destek bekliyoruz.

Dilinde söz, gönlünde aşk olan değerli büyüklerimizden sahip oldukları şiir, halk hikayesi, masal ve fıkralardan oluşan zengin kültür ögelerini bizimle paylaşmasını bekliyoruz.

Mersaviler’in malbat malbat anlatımı, her malbatın sahip olduğu farklı kültür özelliklerini ve edebiyat zenginliklerini bir eserde birleştirmek işitiyoruz. MERSAVİLER 2 adı ile yayınlamayı düşündüğümüz bu kültür eserinde sizin de katkınız bulunsun. Biz, Urfa mozaiğinin önemli bir taşız. 15. Yüz yıldan bu yana, bu kadim topraklarda güçlü bir aşiret olarak varız. Urfa kurtuluşunda yazılı eserlere geçmeyen gösterdiğimiz kahramanlığımız gibi kültür zenginliğimiz de kaybolmasın. Biz bu toprakların çok kıymetli bir parçasıyız ve bütünlüğümüz için gerekliyiz. Bizi biz yapan değerleri besleyen gelenek ve görenekleri, halk edebiyatı ürünleri ile beslenen gönül hanemizi herkese göstermeliyiz. Elinizde bulunan bilgi ve belge, derleme varsa bunun kaybolmaması gerekir. Sözlü veya yazılı eserlerin bir kitapta toplanması önemlidir. Özümüz, topraktır. Toprak bizi almadan Mersaviler gibi büyük bir aşiretin eğitim ve kültür yönünü güzel bir eser ile ortaya çıkartalım,

Lütfen sahip olduğunuz önemli bir kültür bileşeni varsa benimle iletişime geçin ve bu eserin ortaya çıkmasına katkı sağlayın.

24/11/2022

Hüseyin KAYA

Huskaya64@gmail.com


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI