Bugun...ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR
Tarih: 08-05-2024 11:47:54 Güncelleme: 08-05-2024 12:01:54 + -


Menfaat çemberinden uzak, yardım severlik ve sevgi çemberi içine girmiş gelecek vaat eden insanların sohbetleri etkili ve güzeldir.ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR

Bu akşam dernek merkezimizde gerçekleştirdiğimiz olağan akrabalar arası muhabbet geliştirme konulu Salı akşamları toplantılarımıza katılarak katkı sunan Mersavi akrabalarımızdan, kamu görevlisi, işçi, işveren, İş insanı, esnaf, çiftçilerimize; genç ve çocuklarımıza teşekkür ediyoruz.

Akrabalar arası sosyal diyalog anlayışının en önemli temsil mekanizmalarından birini derneğimiz oluşturuyor. Bugüne kadar 17 yıldır sosyal sorumluluk bilinci ile istişare toplantılarına çoğunlukla Salı günleri devam eden derneğimiz, akrabalar arası ilişkilere dair çeşitli yol haritaları belirlemiş, akrabalar arasında oluşan sorunların diyalog yolu ile çözüme kavuşması için çeşitli tartışma platformları oluşturarak çözüm önerileri geliştirmiştir.

Her Salı toplantılarımızda bizler MER-DER olarak, hem toplantılarımıza katılan akrabalarımızın sorunlarını çözmek üzere istişareler yapıyor, hem de birlik ve beraberliğin geliştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Her salı akşamı gündemi değerlendirerek gençlerin ufuklarını açacak yeni projeleri konuşuyoruz.

MER-DER, Mersavilerin yaşadığı bölgelerde çalışma hayatına dair kritik görüşmeler yapmakta ve toplantıya katılan akrabaların görüşleri alınarak memleket hizmetinde ne tür çalışmaların yapılabileceği hususunda kararlar alınmaktadır. Bu toplantılarda dernek üyelerimiz taraflarından gelen teklifler, tenkitler ve fikirler çerçevesinde meselelerimize çözüm yolları geliştirilir. Böylece bir dernek olmaktan öte ekonomik ve sosyal konularda bir rehber ve rol model olma yolunda ilerlemekteyiz. Derneğimiz kurulduğu günden bugüne hem kurumlar, hem toplumun tüm kesimleri arasında sürdürdüğü diyaloğu bugün de aynı yoğunlukla ve hassasiyetle devam ettirmektedir.

Kaliteli ve örnek teşkil edecek referans grupları ile Salı toplantılarını gerçekleştiren MER-DER katılımcı geçlerimize de olumlu katkılar sunmakta, hatta birçoğunun düşünce tarzını değiştirmekte, yeni ufuklara yelken açmalarına sebep olacak fikir ve düşünce üreterek rehberlik yapmaktadır. Unutmayalım ki arkadaşlarınız sizin aynanızdır. MER-DER iyi bir aynadır. MER-DER yönetim kurulu ve üyelerinin çoğu toplum tarafından kişilik, ahlak ve çalışkanlık bakımından takdir edilen insanlardan oluşmaktadır. Her Salı toplantıların, gereksiz söz yığınlarına sebep olacak, kavga ve ayrışmaların ortaya çımasına vesile olacak siyasi ve gayri ahlaki ve dedi kodu niteliğindeki konulardan uzak, insani kişilik gelişimi, sosyolojik ve ekonomik düşünceler etrafında örnek teşkil edecek hususların konuşulduğu kaliteli bir ortam sunmaktadır. Menfaat çemberinden uzak, yardım severlik ve sevgi çemberi içine girmiş gelecek vaat eden insanların sohbetleri etkili ve güzeldir.

Helal rızık peşinde koşarak ekmeğini kazanma derdinde olan, irfanı ile topluma örnek teşkil edecek hedefler ile çalışan samimi ve dürüstlük timsali yardımsever akrabalarımızın varlığı bizi gururlandırmaktadır. Hem ramazan ayında hem diğer zamanlarda derneğin hayır faaliyetlerine maddi ve manevi destek olan kimliğinin açıklanmasını istemeyen hayır sahibi akrabalarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Onlar sayesinde derneğimiz iki bin yirmi üç ve iki bin yirmi dört öğretim yılı öğrenci burslarında rekor kırarak doksan dokuz öğrenciye beş yüzer lira burs desteği vermektedir.

Memleketimiz adına, akrabalarımız adına yaptığımız çalışmaların, toplumun tüm kesimleri arasında yaptığımız tüm istişarelerin, kurduğumuz diyaloğun ülkemiz, milletimiz, memleketimiz ve akrabalarımız bakımından hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

İnsan sosyal bir varlık olarak içinde bulunduğu istişare ettiği gruplardan olumlu, olumsuz etkilenir. Atalarımız yüz yıllar önce bunu çok veciz bir söz ile dile getirmişlerdir: Üzüm üzüme baka baka kararır. Bu nedenedir ki, akrabalarımızı dernek faaliyetlerine, toplantılarına, sohbetlerine katılmaya davet ediyoruz.

Öyle ki bu konuda Harward üniversitesinde Dr. Davit M.Cullen isimli bir akademisyen, başarının sebeplerini araştırırken, başarının %99’unun tek bir şeye bağlı olduğunu buldu. Bu akademisyen hayatının 25 yılını “Neden bazı insanların hayatta büyük başarılar elde ettiğini,” araştırarak geçirdi.

Sonunda başarının %99 oranında referans grupları ile ilgili olduğunu buldu. Referans gruplarımız iletişim içinde bulunduğunuz arkadaşlarımızdır. Ve Dr. Davit’in tespit ettiği şeylerden biri de referans grubumuz değiştiğinde biz de buna tıpkı bukalemun gibi uyum sağlıyoruz.

Davranışlarımız, yaklaşımlarımız ve düşünce şeklimiz de değişiyor.

Zamanımızın çoğunu, iyimser, pozitif, dünyaya bakış açıları farklı olan; hedef odaklı, sürekli öğrenen ve kendini geliştiren başarılı insanlarla geçirirsek, bizler de onlar gibi olmaya başlarız.

İlişkilerimizin mutluluğumuz üzerinde %85 oranında etkisi vardır. İlişkilerimizi seçerken hassas ve dikkatli olalım ve sadece birlikte olmaktan hoşlandığımız, keyif aldığımız ve saygı duyduğumuz kişilerle iletişimde olalım.

Sizi tembelliğe ve her türlü zararlı alışkanlığa alıştırmak üzere çağıran kalitesiz iletişim gruplarınızı hemen değiştirin. Çalışmaktan, araştırmaktan, okumaktan korkmayın. Sizi manevi yönden ileri taşıyacak, maddi yönden yeni fikirlerle helal yoldan kazanç elde etmeye çağıran dili tatlı, sohbeti güzel insan gruplarını iletişim gruplarınız arasına alın.

Bu nedenledir ki, biz de MER-DER olarak hep kaliteli ilişkiler kuran iletişim grubu olarak bizi seçen genç kardeşlerimize kaliteli öğrenme yöntemleri geliştirme derdindeyiz. Buyurun her Salı dernekteyiz.

MER-DER BAŞARI ODAKLI İLİŞKİLER KURAR

Dr. Sadık YETİM - Hüseyin KAYA

08 Mayıs 2024


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI